Čo je PropTech? Mohli by ste podrobne vysvetliť, čo stojí za týmto pojmom?
PropTech pochádza z nehnuteľnostného trhu a technológie, a je to v podstate každá aplikačná platforma a technológie, ktoré pomáhajú realitnému trhu prejsť k digitálnemu prostrediu a uľahčujú automatizáciu a digitalizáciu život ľudí v odbore realít.

Ako má spoločnosť PropTech zmeniť trh s nehnuteľnosťami?
Očakáva sa, že úplne zmení spôsob, akým nehnuteľnosti dnes fungujú. V súčasnej dobe napríklad v oblasti správy aktív stále všetci používajú súbory programu Excel a desiatky rôznych miestnych softvérov v starom štýle, ktoré už roky vyvíjajú miestnej softvéroví inžinieri, ale obvykle nie sú integrované a bez dobrej užívateľské skúsenosti. PropTech v zásade prinesie prierezová riešenie, kde budú všetky dáta na jednom mieste. Ak hovoríme o komerčných nehnuteľnostiach, ide o to, ako zlepšiť správu majetku aktíva. Všetky dáta budú na jednom mieste, takže rôzni ľudia, vlastníci nehnuteľností, nájomcovia, prenajímatelia, správcovské spoločnosti budú pripojení k jednému systému, ide o zdieľané dáta, zdieľané ekonomike. Stručne povedané, PropTech je tu, aby uľahčoval procesy a šetril čas ľuďom a užívateľom realitného trhu.

Na ktorých ďalších veľkých veciach pracujete?
V tejto chvíli pracujeme na štyroch rôznych veciach. Jedným z nich je nájsť nové nájomcu on-line nájsť nové nájemcu on-line; druhým je ponechať si je vďaka používanie aplikácie pre skušenosti a zážitky nájemcov, ktorá pomáha prenajímateľom lepšie porozumieť potrebám ich nájomcov a tiež ich zamestnancov. Dve ďalšie veci, na ktorých v súčasnosti pracujeme, je program správy aktív vytvorený fínskou spoločnosťou Assetti, ktorá robí presne to, čo som spomenul predtým, čo znamená preberá rôzne nástroje, ktoré dnes používajú hlavné správcovia nehnuteľností a správcovia dlhov, ako je Excel, SAP atď., zlúči ich dohromady a nahradí ich, aby lepšie porozumeli celkovou hodnotou portfólia správy aktív. Štvrtou vecí, na ktorej pracujeme, je softvér, ktorý sa snaží predvídať problémy súvisiace s vybavením nehnuteľnosti a umožňuje lepšie sledovanie a lepšiu údržbu zariadení (ventilácia, klimatizácia, požiarny systém atď.) aktívum.

 

Ovplyvní Covid-19 dlhodobo realitný trh?
Zmluvy, ktoré boli podpísané pred Covid-19 na 5-10 rokov, pomôžu niektorým podnikom pokračovať ako obvykle. Trh sa sklady bude aj naďalej rásť, a pokiaľ ide o trh komerčných kancelárií, bude to mať negatívny dopad - ľudia sa chcú vrátiť do kancelárie, ale pravdepodobne 20% času stráveného v kancelárii pred  Covid-19 bude premenené na home office (1 deň v týždni). To je to, o čom sme diskutovali a spoznali to s niektorými nájomcami, ľudia sa musia vrátiť do kancelárie, ale väčšia flexibilita bude najmä vo veľkých mestách, kde ľudia dochádzajú vlaky, autobusy a metrom. Možno niektoré spoločnosti pôjdu do extrému a budú pracovať prevažne z domova.

Aké sú vaše obľúbená riešenie PropTech?
To by bolo čokoľvek, čo spája ľudí dohromady, akýkoľvek nástroj, vďaka ktorému trávime menej času telefonovaním a viac času vzájomnými interakciami. Po Covid-19 nám budú chýbať vzájomnej interakcie, takže máme veľké šťastie, že spúšťame Spaceflow, čo je naša komunitný aplikácie v rezidenčných a komerčných nehnuteľnostiach. Myslím si, že v dnešnej dobe je veľmi životaschopné a dôležité, aby ľudia boli v spojení so všetkými ľuďmi v ich rezidenčnej oblasti, rovnako ako v kancelárii.