„Tohtoročná situácia na trhu bola neľahká pre všetky strany, a to ako pre dodávateľov, tak i pre klientov. Naši generálni dodávatelia čelili výzvam spojených s narušením dodávateľských reťazcov v oblasti stavebných materiálov, pričom na druhej strane dopyt po priemyselných nehnuteľnostiach i napriek uzavretému rekordnému množstvu nových nájomných zmlúv nebolo možné plnohodnotne saturovať. Dostupnosť voľných výrobných a skladovacích priestorov totiž dosiahla svojho historického minima v novodobej histórii Slovenska. A preto ma nesmierne teší, že sa nám i tak podarilo vytvoriť podmienky a príležitosti pre expanziu niekoľkých spoločností z výroby i logistiky, do Košíc priniesť výrobu z Ázie a na Záhorie logistiku zo Švédska“ hovorí Erik Ivaničko, riaditeľ slovenskej pobočky Panattoni.

Spoločnosť Panattoni má v súčasnosti v procese povoľovania viac ako 466-tisíc m2 priestorov, čo z nej robí jedného z najaktívnejších stavebníkov priemyselných nehnuteľností na Slovensku. V pláne má prípravu a zazmluvnenie aj ďalších lokalít. Okrem toho sa spoločnosti darí prenajímať priestory priemyselných nehnuteľností ešte pred ich dokončením. V roku 2022 uzavrela 8 zmlúv s novými klientmi.

Panattoni Park Košice Airport začiatkom decembra naplnil svoje kapacity a okrem najnovšieho klienta Siemens Healthineers patria ku nájomcom tohto logistického areálu i ďalšie renomované firmy ako GG Tabak, XXXLutz, Faurecia, GreenPharm, PKZ Logistics alebo hneď začiatkom roku 2023 Medical Group SK a.s., člen skupiny Dr.Max Holding, prevádzkovateľa najväčšej siete lekární Dr.Max na Slovensku.

Druhý zo spomínaných projektov, Panattoni Park Bratislava North, vznikol na pozemkoch s rozlohou 330-tisíc metrov štvorcových pri obci Plavecký Štvrtok s celkovou výškou investície presahujúcou čiastku 59 miliónov eur. V prvej fáze boli v areáli vybudované dve moderné haly s množstvom udržateľných prvkov s rozlohou 12-tisíc a 6-tisíc metrov štvorcových.

Pozíciu lídra v oblasti udržateľného rozvoja a využívania moderných technológií si spoločnosť Panattoni upevnila aj v tomto roku. Ako prvý stavebník priemyslových nehnuteľností všetky svoje nové projekty cieli na úroveň Excellent v rámci certifikácie BREEAM New Construction, ktorá zaručuje vysokou ekologickou šetrnosť budov.  Aktuálne má spoločnosť v procese certifikácie v úrovni Excellent cez 38-tisíc m2

Panattoni sa zároveň ako prvý developer na Slovensku zapojil do unikátneho programu pre zodpovedné firmy podporujúce ekologické inovácie. Jedinečný projekt pod záštitou slovenskej firmy EcoButt predstavuje cestu, ako odpad z cigariet využiť environmentálne prospešným spôsobom. Recykláciou sa cigaretové ohorky stanú druhotnou surovinou pre výrobu asfaltov do ciest a chodníkov. Zber tohoto odpadu prebieha v oboch Panattoni parkoch a prvá cesta z ohorkov sa už napríklad využíva v Panattoni Parku Košice Airport.