Aktuálna situácia v oblasti investícií do komerčných nehnuteľností ukazuje, že Slovensko je stále bezpečnou investičnou destináciou. „Celkový objem investícií na Slovensku medziročne vzrástol o 48 %. Predpoklady zo začiatku roka sa naplnili a na Slovensku bola po prvýkrát pokorená méta jednej miliardy eur. Z hľadiska sektorov evidujeme nárast v roku 2022 primárne v kancelárskych a maloobchodných nehnuteľnostiach, darilo sa však aj ostatným segmentom ako napríklad logistike,“ opisuje Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko.

Minulý rok bol rekordný aj pre slovenský trh s kanceláriami, ktoré predstavovali až 55% z celkového objemu investícii. Celkovo išlo až o štrnásť transakcií, pričom drvivá väčšina prebehla práve v Bratislave. Za zmienku stojí fakt, že až tri transakcie predstavovali objem vyšší ako 50 miliónov eur. V rámci kancelárskeho sektora je dôležité podotknúť, že rovnako ako aj v roku 2021, tak aj v roku 2022 sa CBRE podarilo sprostredkovať predaj s rekordne vysokou cenou pri výnose pod 5%.

Druhým najvýznamnejším sektorom bola oblasť investícii do nákupných centier. Po minuloročnom predaji Auparku v Bratislave sa podarilo sfinalizovať predaj nákupného centra v Košiciach – Optima Košice. Jedno z najväčších nákupných centier na Slovensku bolo predané za 118 miliónov eur. Investície v oblasti maloobchodu sa vyšplhali na takmer 350 miliónov eur, pričom predstavovali takmer 31% z celkového objemu.

Investície do logistiky a výrobných priestorov boli sprevádzané najmä predajom menších hál a v niektorých prípadoch aj koncovému užívateľovi. Napriek tomu mala logistika a výrobné priestory zastúpenie približne 13% z celkového investičného objemu. Zvyšné 1% predstavujú investície v oblasti rezidenčných nehnuteľností.