Aj napriek viacerým nepriaznivým faktorom ako inflácia, zvyšovanie cien a nedostatok stavebných materiálov a vojnový konflikt na Ukrajine, dlhodobý výhľad pre segment logistických developerov ostáva optimistický. Dokazujú to aj najnovšie údaje portálu PropertyEU, ktoré sumarizujú najväčších developerov za obdobie rokov 2019 až 2021. Spolu za toto obdobie vybudovali viac ako 22-miliónov štvorcových metrov priemyselných a logistických objektov. To predstavuje až 21-percentný nárast oproti obdobiu rokov 2018 až 2020.

Vojnový konflikt však ešte môže mať dôsledky, ktoré sa prejavia až v najbližších mesiacoch. Ako pre PropertyEU Magazine povedal Robert Dobrzycki, výkonný riaditeľ a spolumajiteľ Panattoni Európe, najsilnejšie obavy má z veľkej nepredvídateľnosti, ktorá spomaľuje množstvo procesov.

„Nedostatok dodávok stavebných materiálov a inflácia budú spôsobovať zvyšovanie stavebných projektov – aspoň v krátkodobom horizonte.“ Dodáva, že po prvýkrát za posledné dva roky dostáva hovory od dodávateľov, ktorí sa obávajú o ceny a časy dodania projektov. Panattoni má momentálne rozostavané projekty s celkovou plochou 4,73 milióna metrov štvorcových.

Pribúdajú aj projekty na území Slovenska. V marci tohto roka odovzdal tento developer do užívania novú, v poradí druhú, dokončenú halu v areáli Panattoni Park Košice Airport s plochou takmer 20 000 štvorcových metrov.

V priebehu roka pribudne logistický areál Panattoni Park Bratislava North. Vznikne na pozemkoch s rozlohou 330 tisíc metrov štvorcových pri obci Plavecký Štvrtok s napojením na diaľnicu D2. V prvej fáze pôjde o dve moderné haly s celkovou rozlohou 18 000 štvorcových metrov.

„Som rád, že pre tretí projekt Panattoni na Slovensku sme získali práve túto lokalitu, v ktorej bol dlhodobý potenciál prezentovaný už v minulosti, ale chýbal investor a developer priemyslových nehnuteľností, ktorý ju naplno objaví a rozvinie,“ hovorí Erik Ivaničko, riaditeľ slovenskej pobočky Panattoni.

Panattoni aj napriek konfliktu na Ukrajine verí, že vďaka správne nastaveným procesom zvládne prekonať aj toto obdobie a budú pokračovať v trende, ktorý nastavili už pre piatimi rokmi. Už šiesty rok v poradí sa totiž Panattoni stalo najväčším priemyselným developerom v EÚ s až 133 projektmi, ktorých celková dokončená podlahová plocha je až 6 979 307 štvorcových metrov.

Anglický developer REIT Segro sa s 2 546 896 štvorcovými metrami dokončenej podlahovej plochy od posledného hodnotenia prehupol z tretieho miesta na druhé. Tretím najväčším priemyselným developerom v Európe je spoločnosť Prologis s 2 408 909 štvorcovými metrami.