Posunutie začiatku výstavby v dôsledku pandémie sa premietlo aj do navýšenia nákladov, ktoré investor investuje do výstavby novej haly. „Hovoríme o navýšení na úrovni 11 až 15 percent, čo je pri takýchto projektoch skutočne významná čiastka a prejaví sa na očakávanom výnose daného projektu. Drahšia výstavba sa však dotýka celosvetovo trhu s nehnuteľnosťami. O to viac nás teší, že sme sa aj napriek koronakríze stali najväčším developerom logistických nehnuteľností na Slovensku,“ tvrdí Peter Jánoši.

Expanzné zámery v P3 Bratislava D2

Prvým nájomníkom v novej hale bude spoločnosť IHLE,  jeden z najvýkonnejších európskych veľkoobchodníkov s pneumatikami, diskami a kompletnými kolesami, ktorá je dlhodobým nájomcom parku P3 Bratislava D2. „Flexibilita je jednou z najčastejších požiadaviek našich klientov. S IHLE realizujeme za 10 rokov spolupráce už tretiu relokáciu v rámci parku,“ opisuje Peter Jánoši. V rámci celkovej výmery novej haly bude IHLE podnikať na približne tretine celkovej plochy, teda zhruba na 7 000 m². Zvyšná plocha bude slúžiť pre budúcich klientov P3.

Špičková hala a kancelárie s výhľadom na 300-ročný dub

Nová hala v logistickom parku P3 Bratislava D2 bude expanziou siedmej nehnuteľnosti, ktorú P3 Logistic Parks v tomto areáli s celkovou plochou 236 890 m² spravuje. „Staviame moderné nehnuteľnosti najvyššej kvalitatívnej úrovne A, ktoré spĺňajú prísne environmentálne kritériá, väčšina z nich má certifikát BREEAM Very Good. O ten sa budeme uchádzať aj pri novej hale DC7B,“ uvádza Peter Jánoši.

Certifikácia budov hovorí o hospodárnosti a efektívnosti využívania energií v rámci priestorov, o šetrnosti k životnému prostrediu a zároveň sleduje, ako sa v budove ľudia cítia. Z typických priemyselných logistických centier sa totiž pomaly stávajú moderné parky. Tie už nie sú len chladným skladovým priestorom, ale postupne sa menia na pracovný priestor doplnený o relaxačné zóny. Oddychovú zónu má v pláne developer zriadiť aj vo svojom parku pri Lozorne, ktorého súčasťou je 300-ročný dub letný.

„Tento strom je spätý s obcou, jej obyvateľmi a už aj s nami. Zachovávame ho v plnej kráse, výstavba sa ho nedotkne, naopak, prispôsobili sme mu plány a zmenšili úžitkovú zastavanú plochu o približne 3 000 m². V našich parkoch všeobecne presadzujeme okrem trvalo udržateľných riešení aj množstvo zelene,“ dodáva Peter Jánoši.

V spojení s ekologickými riešeniami tak developer znižuje energetické náklady na prevádzku svojich budov a zvyšuje hodnotu stavieb. Všetky haly P3 sú vybavené moderným systémom vykurovania a ventilácie, majú zvýšenú tepelnú izoláciu strechy aj úsporné inteligentné LED osvetlenie. Budovy sú zároveň konštrukčne pripravené na ďalšie rozšírenie kancelárskych alebo obchodných priestorov.