Priemyselný trh CEE vstupuje do roku 2025 so silnou dynamikou

Trh priemyselných nehnuteľností v strednej a východnej Európe (CEE) odštartoval rok 2025 s významnou dynamikou. Podľa nových trhových údajov od iO Partners dosiahol celkový objem priemyselných priestorov v Q1 2025 34,4 milióna m², čo predstavuje medzikvartálny nárast o 1,1 %. Hoci sa miery rastu líšia podľa krajín, celkové fundamenty zostávajú robustné, poháňané trvalým dopytom, nearshoringovými stratégiami a rastúcim zavádzaním automatizačných technológií.

V prvom štvrťroku bolo dokončených 0,43 milióna m² nových priemyselných priestorov a ďalších 2,83 milióna m² je momentálne vo výstavbe. Priemerná miera neobsadenosti v regióne dosiahla 5,0 %, no toto číslo zakrýva významné národné rozdiely, pohybujúce sa od nízkych 3,1 % v Česku až po takmer 10 % v Maďarsku. Táto divergencia ponúka široké spektrum príležitostí pre nájomcov aj prenajímateľov.

Kľúčové hnacie sily a posun vo zameraní

Priemyselný sektor CEE naďalej zdôrazňuje svoj strategický význam pre budúcnosť Európy – je dynamický, odolný a čoraz sofistikovanejší. Dopyt rastie nielen po dobre umiestnených nehnuteľnostiach, ale aj po inteligentnejších a udržateľnejších budovách, ktoré sú v súlade s dlhodobými prevádzkovými a ESG stratégiami nájomcov.

Trhy ako Česko a Chorvátsko zaznamenali v Q1 silný nový dopyt, zatiaľ čo iné videli miernejšiu aktivitu. Lokalita, načasovanie a typ produktu hrajú pri rozhodovaní o prenájme väčšiu rolu ako kedykoľvek predtým. Čistá absorpcia dosiahla v Q1 2025 0,51 milióna m² (okrem Chorvátska a Bulharska), pričom 46 % tohto objemu bolo poháňaných výrobnou činnosťou. To poukazuje na prebiehajúci posun v zameraní z čisto logisticky orientovaného dopytu k výrobe bližšie k trhom. Predovšetkým Slovensko a Rumunsko zaznamenávajú zvýšený záujem o riešenia "build-to-suit" zo strany výrobných nájomcov.

Vyvíjajúce sa očakávania nájomcov: Technológia a udržateľnosť vedú

Očakávania nájomcov sa rýchlo vyvíjajú. Moderné sklady musia teraz podporovať pokročilé operácie, vrátane robotiky, inteligentných inventárnych systémov a prognóz poháňaných umelou inteligenciou. Technologická pripravenosť sa rýchlo stáva kritickým kritériom rozhodovania. Spoločnosti sa nepýtajú len na lokalitu budovy, ale aj na to, či dokáže podporiť ich päťročný technologický plán.

Udržateľnosť je ďalšou rastúcou prioritou. V celom regióne získavajú konkurenčnú výhodu developeri, ktorí ponúkajú energeticky efektívne nehnuteľnosti spĺňajúce štandardy ESG. Dopyt po budovách s certifikáciou BREEAM alebo LEED, so strechami pripravenými na solárne panely a nižšími prevádzkovými nákladmi sa už neobmedzuje len na medzinárodných nájomcov – tieto faktory čoraz viac uprednostňujú aj miestne spoločnosti.

Navigácia na selektívnom a dátovo riadenom trhu

Napriek širším geopolitickým a ekonomickým protivenstvám zostáva priemyselný sektor nehnuteľností v CEE stabilný a aktívny. Hrubá absorpcia dosiahla v Q1 0,98 milióna m² (okrem Chorvátska a Bulharska) a čistá absorpcia na piatich kľúčových regionálnych trhoch sa medziročne zvýšila o 3 %. Trh sa nespomaľuje; jednoducho sa stáva selektívnejším a dátovo riadeným.

Pre podniky hľadajúce priemyselné priestory je pochopenie špecifickej dynamiky každého národného trhu, hodnotenie technologických a udržateľných parametrov nehnuteľností a využívanie dát nevyhnutné pre prijímanie informovaných rozhodnutí v tomto čoraz sofistikovanejšom prostredí.

Zdroj: systemylogistiky.sk