Coca-Cola HBC Česko a Slovensko v júli tohto roka úspešne spustila skúšobnú prevádzku nového, plne automatizovaného skladu, ktorý je najnovším skladom firmy v Európe. Má rozlohu vyše 9 tisíc m2 a uskladní viac ako 21 tisíc paliet obľúbených nápojov. Okrem špičkových skladových technológií využívajúcich prvky umelej inteligencie sa v areáli spoločnosti v pražských Kyjích nachádza aj novo vybudovaný systém mokrade. V rámci udržateľného prístupu sa bude vďaka nemu zachytená dažďová voda z areálu vracať späť do prírody, namiesto jej odvádzania do kanalizácie. Automatizovaný sklad bol slávnostne otvorený v stredu 6. októbra 2021 za účasti zástupcov spoločností Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, STRABAG, System Logistics a starostu mestskej časti Praha 14.

Areál spoločnosti Coca-Cola HBC CZ/SK v pražských Kyjích sa rozrástol o nový sklad vybavený najmodernejšími technológiami. Vďaka investícii za takmer pol miliardy českých korún vyrástla hala s rozlohou 9 125 m2, ktorá pojme vyše 21 tisíc paliet. Výrobcovi ikonických nápojov umožní lepšie zvládať súčasné potreby pre zabezpečenie perfektného servisu jeho zákazníkom. Zároveň je navrhnutá tak, aby pokryla budúci potenciálny rast a rozširovanie portfólia výrobkov. Investícia zahŕňa okrem popredných skladových technológií využívajúcich automatizované riešenia s prvkami umelej inteligencie aj modernizáciu vonkajších priestorov areálu s ohľadom na udržateľnosť a ohľaduplnosť k životnému prostrediu i zníženie záťaže hluku pre okolitú komunitu.

„Hoci bol celý projekt naplánovaný dávno pred covidovou krízou, podarilo sa nám aj napriek všetkým obmedzeniam túto veľkú investíciu dotiahnuť včas do konca a prevádzku spustiť v priebehu 15 mesiacov od štartu výstavby. Samotná hala sa pýši množstvom moderných technológií, ktoré prispejú k lepšej obsluhe našich zákazníkov. Na čo som ale obzvlášť hrdý, je systém mokrade vybudovaný na pozemkoch v blízkosti skladu. Práve tam budeme odvádzať všetku dažďovú vodu z budov a priľahlých priestorov, ktorá by inak skončila v kanalizácii. Voda sa tak bude prirodzene vracať do prírody a prispeje k podpore biodiverzity v priľahlom okolí. V horúcich letných mesiacoch navyše zabezpečí šetrné chladenie okolia,“ vysvetľuje Jan Turek, riaditeľ supply chain (výroby a logistiky) Coca-Cola HBC CZ/SK.

Výstavba novej haly odštartovala v marci 2020, do spustenia skúšobnej prevádzky 12. júla 2021 tak uplynulo len 470 dní. „Počas nich sa podarilo za sťažených podmienok daných koronavírusovou pandémiou zaistiť nielen výstavbu haly s plochou viac ako 9 000 m2 vrátane všetkých potrebných technológií, ale aj okolitej komunikácie, protihlukové steny, nákladné prístrešky a vybudovanie mokrade. Aby bola zaistená efektivita prepravy paliet, bol nový automatizovaný sklad prepojený s pôvodnými skladovými priestormi. Pre správnu funkčnosť automatizovaných technológií boli po stavebnej stránke kladené pri tomto projekte najväčšie nároky na rovnosť podláh a čiastkové plnenie termínov umožňujúcich začatie montáže technológií,“ popisuje Tomáš Rys, technický riaditeľ zo spoločnosti STRABAG.

Hala je vybavená moderným systémom kontroly správnosti prípravy a nakládky, a to vďaka kamerovému systému, ktorý využíva umelú inteligenciu. O naskladňovanie a vyskladňovanie paliet sa starajú automaticky riadené zakladače, ktoré obsluhujú regálový systém. Maximálna kapacita sedemposchodového skladového riešenia je 21 168 paletových pozícií. Priame automatické napojenie výrobnej PET linky s kapacitou 72 paliet za hodinu na nový sklad zaisťuje, že sa ľudia prvýkrát dotknú výrobkov z tejto linky až v momente nakládky na kamión. Príjem z výroby do automatického skladu je realizovaný prostredníctvom jedného zberného bodu, tzv. „stanica“. Odtiaľ sú palety transportované pomocou dopravníkov do novovybudovaného automatického skladu.

Expedícia zo skladu funguje na princípe JIT (just in time), čo znamená, že samotné vyskladňovanie paliet začína až v momente, keď sa vodič prihlási k nakládke. Systém aj tak umožňuje v priebehu iba 15 až 20 minút pripraviť potrebný počet paliet pre zaplnenie celého kamiónu. Vďaka deviatim výdajným rampám je tak možné počas jedinej hodiny vyskladniť viac ako 250 paliet tovaru. Systém pritom podporuje radenie paliet tak, aby rešpektovali potreby distribúcie a požiadavky zákazníkov na uloženie na vozidle alebo dátumu výroby/spotreby.

„Z dôvodu obmedzenia výšky skladu na 20 metrov sme museli ísť do riešenia dvojitej hĺbky. To však v bežných skladoch neumožňuje využívať naskladnenie variabilných produktov v rámci rovnakej uličky. Požiadavkou klienta však práve táto variabilita bola. Preto sme vyvinuli unikátne riešenie, ktoré umožňuje variabilitu aj pri dvojitej hĺbke skladu, a ktoré prispieva k jeho vysokej efektivite,“ popisuje špičkové technológie automatizovaného skladu Luca Canali zo spoločnosti System Logistics, ktorá do skladu zariadenie dodala.

Slávnostné otvorenie automatizovaného skladu Coca-Cola HBC sa uskutočnilo v stredu 6. októbra 2021. Akcie sa okrem predstaviteľov spoločnosti Coca-Cola HBC CZ/SK zúčastnili aj zástupcovia spoločností STRABAG a System Logistics. Pozvanie prijali aj starosta, vicestarostovia a ďalší zástupcovia mestskej časti Praha 14 – Kyje. Súčasťou programu bola aj komentovaná prehliadka, na ktorej mali zástupcovia médií po prvýkrát možnosť prezrieť si nové skladové priestory a vonkajšie územie mokrade.