Spoločnosti Mobile Industrial Robots (MiR), medzinárodný líder na trhu autonómnych mobilných robotov (AMR), a Logitrans A/S, vedúci výrobca zariadení na manipuláciu s materiálom, oznámili strategickú spoluprácu na výrobu autonómnych paletových vozíkov. Autonómne paletové vozíky sú navrhnuté tak, aby zaplnili medzeru na trhu pre bezpečné, efektívne a autonómne zdvíhanie paliet priamo zo zeme. Na vývoj sa využije autonómna navigácia a softvérové schopnosti firmy MiR v kombinácii s funkčnosťou elektrických paletových vozíkov spoločnosti Logitrans, ktoré obsahujú logistické know-how za posledných 80 rokov.

Obe spoločnosti sa dohodli na vývoji nového radu autonómnych paletových vozíkov, ktoré doplnia súčasné mobilné roboty MiR s vysokou nosnosťou bezpečne a spoľahlivo prepravujúce palety a produkty v dynamickom prostredí plnom ľudí a ďalšieho prepravného zariadenia. Existujúce roboty MiR nakladajú palety zo špeciálne navrhnutých paletových rackov (stojanov), pričom vznikol veľký dopyt zo strany zákazníkov MiR po AMR zdvíhajúcich a doručujúcich palety umiestnené na podlahe. Spolupráca umožní MiR a Logitrans splniť požiadavky svojich zákazníkov a zároveň vytvoriť mnoho nových obchodných príležitostí na trhu s obrovským potenciálom.

„Naším poslaním vždy bolo meniť spôsob, akým spoločnosti zvládajú internú logistiku, aby mohli byť produktívnejšie a konkurencieschopnejšie – a táto nová iniciatíva je ďalším obrovským krokom vpred. Kombinácia našich softvérových kompetencií s desiatkami rokov hardvérového vývoja firmy Logitrans nám pomôže rýchlo zaplniť túto medzeru. Budeme tak podporovať zákazníkov v celom ich hodnotovom reťazci,“ hovorí Søren E. Nielsen, prezident Mobile Industrial Robots.

Zatiaľ čo MiR registruje potrebu paletových vozíkov medzi svojimi zákazníkmi, Logitrans vidí zvýšený dopyt aj po automatizácii existujúcich procesov prepravy paliet. „Vieme, že odvetvie manipulácie s materiálom smeruje k automatizácii. Súčasťou našej identity je byť vždy v popredí vývoja produktov v rámci obchodného sortimentu. Schopnosť automatizovať produkty nám pomôže udržať si vedúcu pozíciu. Pre tento typ produktu nemáme vlastné kapacity, spolupráca s MiR predstavuje skvelé riešenie,“ povedala Gitte Kirkegaard, generálna riaditeľka spoločnosti Logitrans.

Nové riešenie rozširuje možnosti AMR

MiR a Logitrans plánujú vyvinúť plne automatizovaný a poloautomatizovaný autonómny paletový vozík na rôzne potreby v logistických procesoch. Dlhodobá a strategická iniciatíva na vytváranie nových obchodných oblastí a produktov firiem MiR i Logitrans využíva vysoko kvalitné hardvérové zariadenie Logitrans a rovnako pokročilú navigačnú technológiu a sofistikovaný softvér na riadenie flotíl spoločnosti MiR.

„V okamihu, keď tieto AMR paletové vozíky prídu na trh, spoločnosti sa budú môcť spoľahnúť na MiR ako na poskytovateľa riešení pre väčšinu ich potrieb internej logistiky,“ dodal S. E. Nielsen. „Spolupráca s firmou Logitrans nám pomôže uspokojiť tieto rastúce požiadavky s predstihom, a našim zákazníkom zase pomôže s dosiahnutím ich obchodných cieľov.“

„Vďaka spoločným kompetenciám, výnimočným skúsenostiam MiR v oblasti robotov, komplexnému portfóliu produktov Logitrans a schopnosti prispôsobiť sa konkrétnym požiadavkám ponúkame budúcnosť, v ktorej budú mať zákazníci  k dispozícii AMR, ktoré sú ideálne na riešenie ich potrieb,“ uviedla G. Kirkegaard.