Zistenia CBRE ďalej ukazujú, že príležitosti na trhu logistického realitného trhu pre potencionálnych nájomcov obmedzuje nedostatočný počet nehnuteľností v tomto segmente. Vzhľadom na to ostali mnohé požiadavky nájomcov nesplnené. Aj napriek tomu, že v 3. kvartáli tohto roka boli v Európe dosiahnuté nižšie hodnoty, rozloha prenajímaných logistických priestorov dosiahla úroveň takmer 19,56 miliónov m². V medziročnom porovnaní to však podľa CBRE predstavuje pokles o 2,2 %. Dopyt nájomníkov bol pritom najvýraznejší práve vo výrobnom sektore.

Na Slovensku je však situácia po 3. kvartáli diametrálne odlišná. V rámci mesiacov júl až september 2022 sa u nás prenajalo o 90 % viac m² ako v rovnakom období minulého roka. Nájomná aktivita tohto roka tak prekonala celoročné hodnoty piatich posledných rokov, pričom už dnes je jasné, že pôjde o historicky najsilnejší rok v množstve prenajatých m². Zároveň, najdominantnejší bude aj z hľadiska skolaudovaných m².

Ceny nájmov stúpli

Spomínaná nerovnováha medzi dopytom a ponukou na trhu logistických nehnuteľností v Európe vytvára tlak aj na výšku nájomného. Viaceré európske krajiny zaevidovali, počas 3. kvartálu tohto roka, jeho rapídne zvýšenie. Najvyšší medziročný nárast výšky nájmov v regióne západnej Európy zaznamenal Amsterdam, a to až o 25 %. Podľa CBRE expertov nasledovali mestá Lyon (13 %), Bristol (12 %) a Kodaň (8 %). Na Slovensku stúplo, v medziročnom porovnaní, priemerné nájomné o 17 %.

„Mnohé časti Európy čelia historicky nízkej úrovni neobsadenosti. Dôvodmi sú, okrem iného, vysoké náklady na pôžičky, ale aj stavebné materiály. Tieto faktory spôsobujú nielen pozastavenie vývojových trendov, ale aj vyššie náklady firiem kvôli rastu nájmov, a tiež indexácie,“ uviedol Simon Blake, Chairman, EMEA Industrial and Logistics v CBRE.

„Počas posledných dvoch rokov sme boli svedkami mnohých rekordných kvartálov. Aj z tohto dôvodu sme neočakávali, že by sa tento mimoriadny trend udržal. Aj napriek tomu je však dopyt po logistických nehnuteľnostiach v Európe, v porovnaní s inými sektormi komerčných nehnuteľností, stále vyšší. Kvôli aktuálnemu stavu makroekonomického prostredia sme však svedkami určitej opatrnosti zo strany nájomcov,“ uzatvára Joerg Kreindl, Head of EMEA Occupier Industrial and Logistics v spoločnosti CBR