P3 Logistic Parks aktuálne spravuje šesť parkov o rozlohe 486 tisíc m² a aj napriek sťaženým podmienkam v dôsledku pandémie spoločnosť rozvíjala počas roka všetky plánované aktivity. „Portfólio prenajímateľnej plochy sme medziročne rozšírili o 63 511 m², čo nám prinieslo pozíciu trhového lídra s logistickými nehnuteľnosťami. Okrem toho sme uzatvorili kľúčové kontrakty na prenájom skladových priestorov a navýšili klientske portfólio o úspešné firmy zo segmentu e-commerce, veľkoobchodu i maloobchodu,“ tvrdí Peter Jánoši.

 

Top míľnikom posledného roka, na ktorý sa spoločnosť dlhodobo pripravovala, bolo oficiálne otvorenie vlajkovej lode P3 Bratislava Airport, ktorý je zároveň aj prvým parkom mestského typu v slovenskom portfóliu developera.

„Ide zatiaľ o náš najrozsiahlejší projekt na svetovej úrovni, ktorým sme definitívne dokázali, že patríme medzi špičku v našom obore. Potvrdzuje nám to prestížna anketa CIJ Awards Slovakia 2020, v ktorej odborná verejnosť vyhodnotila halu B v parku P3 Bratislava Airport ako najlepšiu v kategórii Best Warehouse Development >15k,“ hovorí Peter Jánoši.  S najnovším P3 logistickým parkom sa však spája aj jeden z najväčších uzatvorených kontraktov v tomto roku, v ktorom P3 Logistic Parks podpísala zmluvu na prenájom 48 554 m² skladových priestorov s holandským gigantom a predajcom spotrebného tovaru Action.

Posledné trendy jasne naznačujú silnejúcu pozíciu oblasti e-commerce a internetového nakupovania. Tú nakoniec urýchlila aj samotná pandémia a zatváranie kamenných prevádzok. Trendy v tejto oblasti kopíruje aj nový biznis P3 Logistic Parks, v rámci ktorého získal developer vo svojom parku P3 Senec nového nájomníka Dedoles, jedného z najrýchlejšie rastúcich slovenských e-shopov. „V hale s rozlohou vyše 15 tisíc m² vznikol moderný automatizovaný sklad svetového formátu, schopný pokryť objednávky zo všetkých trhov, na ktorých Dedoles aktuálne pôsobí,“ vysvetľuje Peter Jánoši.

Rozvojové aktivity sa počas roka 2021 dotkli aj logistického centra P3 Bratislava D2 pri Lozorne, ktoré sa do leta 2022 rozšíri o halu DC7B s plochou 21-tisíc m². Novú halu pripravuje developer pre plánované expanzné zámery dlhodobého nájomníka IHLE, ale aj pre potenciálnych klientov. „V najbližšom období plánujeme rozšírenie aj v ďalších P3 parkoch, ale máme rozpracovaných aj pár rozvojových aktivít. V ďalších fázach plánujeme zavádzať v našich parkoch inovatívne riešenia na zvýšenie energetickej úspory a zníženie nákladov na správu budov,“ uvádza Peter Jánoši.

P3 Logistic Parks stavia moderné nehnuteľnosti najvyššej kvalitatívnej úrovne A, ktoré spĺňajú prísne environmentálne kritériá, väčšina z nich má certifikát BREEAM Very Good. Certifikácia budov hovorí o hospodárnosti a efektívnosti využívania energií v rámci priestorov, o šetrnosti k životnému prostrediu a zároveň sleduje, ako sa v budove ľudia cítia. Výsledkom sú moderné logistické centrá doplnené o relaxačné zóny a množstvo zelene.

Kým v logistickom centre P3 Košice plánuje developer vysadiť užitočné stromy a lúčne kvety, zriadiť hmyzí hotel či pripraviť vyvýšené záhony vhodné  na pestovanie zeleniny, v logistickom parku P3 Bratislava Airport budúci rok pribudne športová zóna i detské ihrisko. No oddychovú zónu bude mať aj park P3 Bratislava D2 pri Lozorne, ktorého súčasťou je aj 300-ročný dub letný. „Tento strom je spätý s obcou, jej obyvateľmi a už aj s nami. Zachovávame ho v plnej kráse, výstavba sa ho nijak nedotkne, naopak, prispôsobili sme mu plány a zmenšili úžitkovú zastavanú plochu o približne 3 000 m²,“ dodáva Peter Jánoši.

V spojení s ekologickými riešeniami developer znižuje energetické náklady na prevádzku svojich budov a zvyšuje hodnotu stavieb. Všetky haly P3 sú vybavené moderným systémom vykurovania a ventilácie, majú zvýšenú tepelnú izoláciu strechy aj úsporné inteligentné LED osvetlenie. Budovy sú zároveň konštrukčne pripravené na ďalšie rozšírenie kancelárskych alebo obchodných priestorov.