V tom, čo zostáva víziou pre väčšinu skladov prevádzkovaných iba ľuďmi, je už FIEGE o krok vpred. Spoločnosť, dotovaná z prostriedkov EÚ a Bundesverband Deutsche Startups, vyvíja logistické riešenia na inventarizáciu skladových zásob pomocou dronov. Dron menom inventAIRy XL tri dni prelietaval ponad sklad spoločnosti FIEGE aby otestoval svoje rotory. A výsledok bol veľmi uspokojivý. Manažment firmy FIEGE je naklonený myšlienke inventúry pomocou dronov, ktorú pokusne naštartoval.

O živom vyskúšaní prvej generácie dronov v jednom z logistických centier 3PL sa uvažovalo už v roku 2018, avšak technológia v tom čase ešte celkom nedozrela na štandardy FIEGE. Multikoptéra mohla lietať iba veľmi krátke časové obdobia a používatelia museli rotorové lietadlo premiestňovať ručne z jednej uličky do druhej.

Odvtedy však nastal technologický pokrok. Rozhodujúcou novinkou súčasnosti je pozemná jednotka, ktorá sa medzičasom dokázala spojiť s dronom inventAIRy XL. Malé Automated Guided Vehicle (AGV) evokuje obrazy droida R2D2 známeho z filmov Star Wars, ktorý je podobne multitalentovaný. Inteligentný systém obsahuje batériu, ktorá napája dron pomocou káblového pripojenia, čo mu umožňuje lietať až päť hodín. Inovácia tohto druhu zasiahla správne nervy kombináciou dronu s technológiou AGV a užívateľom ponúka značné výhody. Táto skutočnosť presvedčila inovačný tím FIEGE.

Nová koncepcia vyzerá nasledovne: Inventarizácia skladu v Emmerichu s 30.000 paletovými miestami potrebuje iba troch pracovníkov na jednu pracovnú zmenu na danom mieste. Tí však zasahujú iba v prípade núdze. Dron zvládne skutočnú prácu úplne sám. Čítačka čiarových kódov inventAIRy XL dodáva potrebné informácie zo paletových štítkov. Údaje sú okamžite spracované a porovnané s úrovňami predbežnej inventúry zo systému riadenia skladu.

Následne vstupuje do hry obraz s vysokým rozlíšením z integrovaného fotoaparátu s 20 megapixelmi. Cieľ bol náročný: Plne automatizovať a bezchybnou inventarizáciou zabezpečiť minimálne 95 % skladu. Prípadné nezrovnalosti boli systémovo a postupne odstraňované prostredníctvom fotografií z dronu. Testovací tím približne na jednom percente paliet očakával, že nesprávne nalepené alebo zakryté štítky prinesú chybové správy. Ďalej projektový tím predpokladal, že zhruba 0,1% paliet nie je možné prečítať pre odtrhnuté štítky. V týchto prípadoch dron znova preletí oblasť a dvakrát skontroluje situáciu.

Pravidelná inventarizácia a kontrola koncepcie sa nakoniec uskutočnili podľa prísnych hygienických protokolov po tom, čo boli niekoľkokrát odložené z dôvodu pandémie Covid-19. Výsledok testov zo skladu Emmerichu prekonal očakávania. Spoločnosť Fiege získala cenné informácie, ktoré bude ešte potrebné analyzovať. Výborný konečný výsledok predpokladá sľubnú perspektívu smerom k inventúre skladových zásob pomocou dronov.

 

Zdroj:// Logistika dnes